Lorelei Outdoor Chaise – 243356-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
243356-001
Category: Outdoor Chairs
Tags: Alessi Buff, Stained Toasted Brown-FSC, Faux Dark Hyacinth, Brown, Four Hands, Outdoor Chairs
Description
A slim, stylish profile invites outdoor lounging. The woven box base frames durable, outdoor-friendly cushioning in soft buff. An adjustable back offers personalized comfort, while the wooden plinth elevates the sleek design. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 33 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 72.31 lb |
| Volume (cu. ft.) | 36.69 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.039 m³ |
| Color | Alessi Buff, Stained Toasted Brown-FSC, Faux Dark Hyacinth |
| Material | 100% Polypropylene, Solid FSC®-Certified Teak, 100% Polyethylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 33.25″w x 81.00″d x 14.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 84.5 cm w x 205.7 cm d x 35.6 cm h |
Additional information
| Weight | 72.31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81 × 33.25 × 14 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields