Locke Outdoor Chair – 251508-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
251508-002
Category: Outdoor Chairs
Tags: Ambro Stripe, Hammered Black, Black, Four Hands, Outdoor Chairs
Description
The comfort of an indoor chair, taken outside. A hammered metal frame pairs with subtly striped high-performance fabric, for a silhouette that’s inviting and adaptable to any space and style. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands.
Product Details
| Weight (kg) | 25 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 54.67 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.71 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.643 m³ |
| Color | Ambro Stripe, Hammered Black |
| Material | 100% Polypropylene, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.00″w x 36.50″d x 35.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 68.6 cm w x 92.7 cm d x 88.9 cm h |
Additional information
| Weight | 54.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 27 × 35 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Ambro Stripe ,Hammered Black |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields