Julian Outdoor Chaise – 108623-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
108623-001
Category: Outdoor Chairs
Tags: Dark Grey Rope, Washed Brown-FSC, Four Hands, Gray, Outdoor Chairs
Description
Try a textural take on outdoor lounging. Finished in a washed brown, FSC-certified teak forms a low, adjustable frame for handwoven rope in contrasting greys. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 21 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 46.63 lb |
| Volume (cu. ft.) | 23.24 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.658 m³ |
| Color | Dark Grey Rope, Washed Brown-FSC |
| Material | 100% Polypropylene, Solid FSC®-Certified Teak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.50″w x 78.75″d x 12.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 69.8 cm w x 200.0 cm d x 30.5 cm h |
Additional information
| Weight | 46.63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78.75 × 27.5 × 12 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Dark Grey Rope ,Washed Brown-FSC |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields