Jackson Outdoor Metal Swivel Chair – 247454-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Crisp upholstery and metal framing form a simple barrel back outdoor 360 swivel chair, complemented by softened edges and a fluid shape for a classic look. Cover or store inside during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 29 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 63.76 lb |
| Volume (cu. ft.) | 23.45 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.664 m³ |
| Color | Concha Fog, Bronze |
| Material | 100% Olefin, Aluminum |
| Dimensions (Imperial, inch) | 34.50″w x 32.75″d x 33.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 87.6 cm w x 83.2 cm d x 83.8 cm h |
Additional information
| Weight | 63.76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.75 × 34.5 × 33 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields