Jackson Outdoor Metal Swivel Chair – 247454-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
247454-001
Category: Outdoor Chairs
Tags: Alessi Linen, Bronze, Bronze, Four Hands, Outdoor Chairs
Description
Crisp upholstery and metal framing form a simple barrel back outdoor chair with a 360 swivel, complemented by softened edges and a fluid shape for a classic look. Cover or store inside during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 29 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 63.76 lb |
| Volume (cu. ft.) | 23.45 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.664 m³ |
| Color | Alessi Linen, Bronze |
| Material | 100% Polypropylene, Aluminum |
| Dimensions (Imperial, inch) | 34.50″w x 32.75″d x 33.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 87.6 cm w x 83.2 cm d x 83.8 cm h |
Additional information
| Weight | 63.76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.75 × 34.5 × 33 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Bronze |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields