Granger Outdoor Chaise – 243243-005
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
French vintage inspiration embodies the streamlined silhouette of this metal-framed outdoor chaise. A low profile with understated turned leg details supports striped olefin cushions, complemented with a bolster back pillow for an updated look. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 30 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 65.25 lb |
| Volume (cu. ft.) | 34.54 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.978 m³ |
| Color | Ambro Stripe, Matte Gunmetal |
| Material | 100% Polypropylene, Aluminum |
| Dimensions (Imperial, inch) | 29.25″w x 64.25″d x 29.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 74.3 cm w x 163.2 cm d x 75.6 cm h |
| Weight | 65.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 64.25 × 29.25 × 29.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Ambro Stripe ,Matte Gunmetal |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Granger |
"*" indicates required fields