Finnegan Outdoor Chaise – 243362-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by traditional elements of campaign safari styles, this outdoor chaise lounge features metal cross stretchers that pull through FSC®-certified teak legs with updated turned details. The mixed material look of teak, metal and a woven seat finished with Italian high-performance upholstery come together for this inviting, transitional look. Sustainably made with zero waste, luxurious Italian upholstery places a new and unique spin on indoor/outdoor seating, offering soft, durable fabric that’s highly resistant to sun, stains, mold and abrasion. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands.
Product Details
| Weight (kg) | 28 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 61.73 lb |
| Volume (cu. ft.) | 30.58 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.866 m³ |
| Color | Alessi Buff, Stained Saddle Brown FSC, Dark Textured Woven |
| Material | 100% Polypropylene, Solid FSC®-Certified Teak, 100% Polyethylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 31.25″w x 82.50″d x 14.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 79.4 cm w x 209.6 cm d x 37.5 cm h |
| Weight | 61.73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82.5 × 31.25 × 14.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Alessi Buff ,Dark Textured Woven ,Stained Saddle Brown FSC |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Finnegan |
"*" indicates required fields