Dume Outdoor Chair – 237584-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Texture and details fuse in this standout design. Made from brown-finished FSC®-certified teak, stacked joint connections with dowel arms frame the molded, fully woven seat of this outdoor chair. Cover or store inside during inclement weather and when not in use. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 12 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 26.9 lb |
| Volume (cu. ft.) | 25.67 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.727 m³ |
| Color | Dark Textured Woven, Stained Saddle Brown FSC |
| Material | 100% Polyethylene, Solid FSC®-Certified Teak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 32.00″w x 31.75″d x 28.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 81.3 cm w x 80.6 cm d x 72.4 cm h |
| Weight | 26.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.75 × 32 × 28.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Dark Textured Woven ,Stained Saddle Brown FSC |
| Style |
Scandinavian |
"*" indicates required fields