Delano Outdoor Chaise – 226919-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
226919-003
Category: Outdoor Chairs
Tags: Cream, Four Hands, Ivory Rope, Natural Teak-FSC, Outdoor Chairs
Description
For a texture-driven take on the outdoor chaise, FSC-certified teak forms a sleek, adjustable frame for thick, handwoven rope in an inviting dark grey. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 30 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 65.26 lb |
| Volume (cu. ft.) | 25.67 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.727 m³ |
| Color | Ivory Rope, Natural Teak-FSC |
| Material | 100% Polypropylene, Solid FSC®-Certified Teak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.50″w x 78.75″d x 13.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 69.8 cm w x 200.0 cm d x 34.3 cm h |
Additional information
| Weight | 65.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78.75 × 27.5 × 13.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields