Delano Outdoor Chaise – 226919-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
226919-001
Category: Outdoor Chairs
Tags: Four Hands, Gray, Outdoor Chairs, Thick Grey Rope, Washed Brown-FSC
Description
For a texture-driven take on the outdoor chaise, brown FSC-certified teak forms a sleek, adjustable frame for thick, handwoven rope in an inviting grey. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 30 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 65.26 lb |
| Volume (cu. ft.) | 25.67 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.727 m³ |
| Color | Thick Grey Rope, Washed Brown-FSC |
| Material | 100% Polypropylene, Solid FSC®-Certified Teak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.50″w x 78.75″d x 13.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 69.8 cm w x 200.0 cm d x 34.3 cm h |
Additional information
| Weight | 65.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 78.75 × 27.5 × 13.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields