Delano Outdoor Chair – JSOL-020
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
JSOL-020
Category: Outdoor Chairs
Tags: Four Hands, Gray, Outdoor Chairs, Thick Grey Rope, Washed Brown-FSC
Description
A textural take on the outdoor ottoman, weathered grey teak welcomes thick, handwoven rope in an inviting grey. Perfect accompaniment to matching seating. Safe for outdoor spaces. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 13 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 28.66 lb |
| Volume (cu. ft.) | 17.2 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.487 m³ |
| Color | Thick Grey Rope, Washed Brown-FSC |
| Material | 100% Polypropylene, Solid FSC®-Certified Teak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.75″w x 29.00″d x 27.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 70.5 cm w x 73.7 cm d x 70.5 cm h |
Additional information
| Weight | 28.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 27.75 × 27.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields