Cardiff Outdoor Chair – 233646-017
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
233646-017
Category: Outdoor Chairs
Tags: Cream, Faye Sand, Stained Saddle Brown-FSC, Ivory Strap, Four Hands, Outdoor Chairs
Description
Angular FSC®-certified teak framing paired with softened dowel edges crafts a bench-made, transitional outdoor chair. Strap detailing supports the loose, knife-edge back cushion, complemented by a heavy fixed seat cushion — adding a touch of weight to the airy design. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 20 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 45.13 lb |
| Volume (cu. ft.) | 31.92 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.904 m³ |
| Color | Faye Sand, Stained Saddle Brown-FSC, Ivory Strap |
| Material | 100% Olefin, Solid FSC®-Certified Teak, 100% Polypropylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 33.50″w x 39.75″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 85.1 cm w x 101.0 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 45.13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.75 × 33.5 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Faye Sand ,Ivory Strap ,Stained Saddle Brown-FSC |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields