Amaya Outdoor Chair – 226568-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
226568-001
Category: Outdoor Chairs
Tags: Four Hands, Gray, Outdoor Chairs, Royal Taupe, Natural Acacia FSC
Description
Simple yet sleek in muted natural tones, this outdoor chair channels a transitional design crafted from solid FSC®-certified acacia. Horizontal slats frame the back. Accented by a box seat cushion with velcro attachments, finished with a knife-edge back cushion. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 20 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 44.09 lb |
| Volume (cu. ft.) | 19.63 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.556 m³ |
| Color | Royal Taupe, Natural Acacia FSC |
| Material | 100% Polyester, Solid FSC®-Certified Acacia |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.50″w x 31.00″d x 32.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 69.8 cm w x 78.7 cm d x 81.9 cm h |
Additional information
| Weight | 44.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 27.5 × 32.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Natural Acacia FSC ,Royal Taupe |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields