TRUMAN SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A classic lines of 1940’s modern upholstery inspired Hickory Chair to design the beautiful Truman Sofa. Its modern silhouette is accentuated by its wide square arms that continue across the back with loose back and seat cushions. Hickory Chair designed a round tapered fluted post to compliment the linear form. Two 22-inch goose feather throw pillows standard in fabric. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC922-96. 3-piece Spring-Down seat cushion and Blend-Down back cushion standard. Also available as a chair, ottoman, and Made To Measure® from a 31-inch chair to a 120-inch sofa in length.
Product Details
| Dimensions | W 84in D 37in H 34.75in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 212 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 20.5 yd |
| COL | 333 sq. ft |
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 84 × 34.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Midtown Upholstery Collection |
"*" indicates required fields