TRACY SLEEPER QUEEN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Thin track arms rise to meet the bordered back, framing a long boxed back pillow and matching boxed seat cushion. Low, wide block feet emphasize the piece’s transitional styling. Two 20” throw pillows are included for added comfort and style. This sleeper includes a standard, non-inflatable queen mattress with a luxurious damask cover for enhanced durability. The quilted layers are made from densified polyester fiber, providing lasting comfort and resilience through repeated opening, closing, and folding of the sleep sofa. A tempered Bonnell coil unit delivers consistent support, while the mattress materials and coil system are securely ringed together to maintain stability during use and throughout the conversion process. An optional 11-inch thick Air Dream® Ultra queen mattress is also available (for no up-charge). This upgraded mattress combines a tempered Bonnell coil base with an adjustable air-cushion layer. Dual air chambers distribute weight evenly, offering ergonomic support and customizable firmness—from soft to firm. The built-in inflation and deflation system is controlled by a user-friendly hand wand and fully adjusts the mattress in about one minute.
Product Details
| Dimensions | W 74in D 38in H 38in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 275 lb |
| Volume | 78 ft³ |
| COM | 18 yd |
| COL | 288 sq. ft |
| Weight | 275 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 74 × 38 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Slate |
| Collection |
Pearson® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields