SUTTON SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Sutton Sofa is a luxurious sofa with its bench cushion, bed pillow style back pillows and a pair of goose feather 20-inch throw pillows. Sutton is available Made To Measure® as 321-51 in widths from 31 to 120 inches. A skirted version is also available. Sable finish shown. Two 20-inch 100% goose feather throw pillows and bench seat cushion standard in fabric. 1-piece bench Spring-Down seat cushion and 3-piece Blend-Down back cushion standard. Two additional, optional 22-inch contrasting pillows and NS-09 nail head trim shown.
Product Details
| Dimensions | W 88.5in D 38in H 38.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 242 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 21 yd |
| COL | 342 sq. ft |
| Weight | 242 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 88.5 × 38.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Sable |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields