SUTTON SKIRTED SOFA M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Sutton Skirted Sofa is available Made To Measure® in widths from 31 to 120 inches. A version with exposed legs is also available. Two 20-inch 100% goose feather throw pillows standard. Spring Down Seat Cushion/Blend Down Back Cushion Standard Configuration – (31″-59″) 1 over 1, (60″-84″) 2 over 1, (85″-96″) 3 over 1, (97″-120″) 4 over 2. Two optional 22-inch contrasting pillows shown.
Product Details
| Wood Species | Hardwood Mixed |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 242 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 23.5 yd |
| Dimensions | W 120in D 38in H 38.5in |
| Weight | 242 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 120 × 38.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Red |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields