SUFFOLK M2M® SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The classic traditional Suffolk series has the sort of rare character that transcends trends. Stylish decades ago, this sofa as it will be around for decades to come – the loose pillow back, Lawson arm, and “T” cushion are a sure bet with timeless treasures. Two 20-inch 100% goose feather throw pillows standard. Optional contrasting welt, throw pillows and skirt border shown. Spring Down Seat Cushion/Blend Down Back Cushion Standard Configuration – (36″-59″) 1 over 1, (60″-72″) 2 over 2, (73-120) 3 over 3. The Suffolk is Made To Measure from a chair up to a 120 inch sofa. The Suffolk Ottoman is also M2M® Made To Measure in widths from 18 to 60 inches.
Product Details
| Wood Species | Hardwood Mixed |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 187 lb |
| Volume | 137.87 ft³ |
| COM | 18.5 yd |
| Dimensions | W 120in D 35in H 35in |
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 120 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields