SILHOUETTES SOFA WITH SOCK LAWSON ARM (EXP LEG)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This luxurious sofa was created be selecting from the extensive Silhouettes Upholstery Program. It features Sock Lawson Arms with T-Seat cushions, Knife-Edge back cushions, a pair of 22-inch goose feather throw pillows and finished in Kohl. A groisgrain ribbon was applied to the base of the sofa with nail head trim around base spaced every third nail as an option. Shown with optional 2-piece Spring-Down seat cushion and Blend-Down back cushion. COM grosgrain ribbon trim around base with NM-08 spaced every third nail. The ferrule caster on the 530 maple turned leg is available in antique brass (default) or satin nickel (optional for no up charge).
Product Details
| Dimensions | W 87in D 39in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 217 lb |
| Volume | 120.22 ft³ |
| COM | 22 yd |
| COL | 356 sq. ft |
| Weight | 217 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 87 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields