SILHOUETTES SOFA WITH SLOPE WITH PANEL ARM (EXP LEG)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
From the Silhouettes Upholstery program that allows you to create one of a kind upholstered items from its countless available options, this personalized Sofa features Slope with Panel Arms, Knife Edge Back cushions, Exposed Leg number 330 finished in Sable finish and was made Standard Height and Standard Depth. In addition, a one-piece Spring-Down seat cushion and NS-09 nail head trim was added. As a Special Construction, the Back cushions were made without the tees. The ferrule caster on the 530 maple turned leg is available in antique brass (default) or satin nickel (optional for no up charge).
Product Details
| Dimensions | W 89in D 39in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Weight | 217 lb |
| Volume | 120.22 ft³ |
| COM | 23.5 yd |
| COL | 383 sq. ft |
| Weight | 217 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 89 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Kohl |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields