SILHOUETTES SOFA WITH SERPENTINE ARM (EXP LEG)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
From the endless possibilities available through the Silhouettes Upholstery program, this Sofa features Serpentine Arms, a Multi-Pillow Knife Edge Back, Exposed Leg number 331 finished in Heritage White without the contrasting decoration and was made Extended Height and Standard Depth. As an option, a 25/75 down one-piece seat cushion was added. The ferrule caster on the 530 maple turned leg is available in antique brass (default) or satin nickel (optional for no up charge).
Product Details
| Dimensions | W 87in D 39in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Weight | 217 lb |
| Volume | 120.22 ft³ |
| COM | 21 yd |
| COL | 342 sq. ft |
| Weight | 217 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 87 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Weathered White |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields