SILHOUETTES SOFA WITH LAWSON ARM (EXP LEG)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
From the countless options available through the Silhouettes Upholstery program this Exposed Leg Sofa with Lawson Arms, Box Edge Back Cushions, Exposed Leg 410 finished in Sable finish and is Standard Height and Extended Depth. Additional back cushions without the tee, two-piece Luxury Spring-Down seat cushions and NS-08 nail head trim options were selected for additional personalization. The ferrule caster on the 530 maple turned leg is available in antique brass (default) or satin nickel (optional for no up charge).
Product Details
| Dimensions | W 87in D 39in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Weight | 217 lb |
| Volume | 120.22 ft³ |
| COM | 21.5 yd |
| COL | 347 sq. ft |
| Weight | 217 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 87 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Sable |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields