SILHOUETTES SLEEP SOFA WITH RAISED PANEL LAWSON ARM (EXP LEG)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Silhouettes Upholstery Program allowed this Sleep Sofa to be made to order. It features Raised Panel Arms, Square seat cushions, Box back cushions, a pair of 22-inch goose feather throw pillows, 202 Legs finished in Kohl finish and was finished in optional NS-00 nail head trim. At standard depth (39″) overall depth with sleeper open is 92″. Standard 3-piece Spring-Down seat cushion 3-piece Blend-Down back cushions. It is standard with a Queen size Air Dream mattress and an exclusive tri-fold mechanism.
Product Details
| Dimensions | W 88in D 39.5in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 337 lb |
| Volume | 120.22 ft³ |
| COM | 25.5 yd |
| COL | 414 sq. ft |
| Weight | 337 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 88 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields