SILHOUETTES SLEEP SOFA WITH ENGLISH ARM (EXP LEG)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Silhouettes Upholstery Program allowed this Sleep Sofa to be made to order. It features English Arms, a tight back, an optional two-piece t-cushion, a pair of standard 22-inch goose feather throw pillows and a pair of optional 22-inch goose feather throw pillows, 310 Legs finished in Sable finish and was finished in optional spaced NS-06 nail head trim over optional grosgrain ribbon. At standard depth (39″) overall depth with sleeper open is 92″. Standard in a 3-piece Spring-Down seat cushion with 3-piece Blend-Down back cushions. It is standard with a Queen size Air Dream mattress and an exclusive tri-fold mechanism.
Product Details
| Dimensions | W 83in D 39in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 337 lb |
| Volume | 120.22 ft³ |
| COM | 25 yd |
| COL | 405 sq. ft |
| Weight | 337 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 83 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Sable |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields