SILHOUETTES M2M UNIT WITH WIDE SQUARE ARM
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Silhouettes M2M 88-inch sofa has been made with Wide Square Arms, T-Seat Cushion, Box Back Cushions, 203 Legs in Espresso finish. It features the optional 19 3/4″ seat height which also lowers the standard overall height from 36″ to 34″ and the arm height from 24″ to 22″. As a special construction, the sofa and throw pillows were made weltless. Shown with optional NL-05 nail head trim. The ferrule caster on the 530 maple turned leg is available in antique brass (default) or satin nickel (optional for no up charge).
Product Details
| Dimensions | W 0in D 39in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 225 lb |
| Volume | 120.22 ft³ |
| COM | 24.5 yd |
| COL | 401 sq. ft |
| Weight | 225 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields