SILHOUETTES M2M SOFA WITH SLOPE WITH PANEL
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Silhouettes Upholstery Program was used to create this luxurious sofa. The designer selected the Made To Measure 92 inch width, Slope Arms with Square seat cushions, Box Edge back cushions, Extended Height, and 530 Legs with Antique Brass casters finished in Kohl finish. This Silhouettes Sofa is standard with a pair of 22-inch goose feather throw pillows. Shown with the following options: RB-18 nail head trim around base with NM-08 spaced every third nail. 3-piece Spring-Down seat cushion and 3-piece Blend-Down back cushion standard. The ferrule caster on the 530 maple turned leg is available in antique brass (default) or satin nickel (optional for no up charge).
Product Details
| Dimensions | W 0in D 39in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 225 lb |
| Volume | 120.22 ft³ |
| COM | 25.5 yd |
| COL | 410 sq. ft |
| Weight | 225 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Sable |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields