SILHOUETTES M2M SOFA WITH LAWSON RAISED PANEL ARM
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The flexibility of the Silhouettes Upholstery program allowed us to create a Made To Measure 108-inch Sofa with distinctive Lawson Arms with Raised Panel adorned by optional NS-08 nails, a Box Edge Back, Exposed Leg number 202 finished in Sable finish and was made Standard Height and Standard Depth. In addition, 4-piece Blend Down box edge cushions and 4-piece Spring-Down seat cushions were selected. Two 20-inch throw pillows we substituted for the standard 22-inch throw pillows. The ferrule caster on the 530 maple turned leg is available in antique brass (default) or satin nickel (optional for no up charge).
Product Details
| Dimensions | W 0in D 39.5in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 225 lb |
| Volume | 120.22 ft³ |
| COM | 25 yd |
| COL | 405 sq. ft |
| Weight | 225 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Purple |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields