SILHOUETTES M2M SOFA WITH ENGLISH ARM
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
From the Silhouettes Upholstery program that allows you to create one of a kind upholstered items from its countless available options, this personalized Made To Measure 84-inch Sofa features English Arms, a Tight Back, Exposed Leg number 530 finished in Sable finish and was made Standard Height and Extended Depth. Additional personalization was created with its optional two-piece Luxury Spring-Down T-seat cushion and the NS-08 nail head trim around base. Two 20-inch throw pillows. The ferrule caster on the 530 maple turned leg is available in antique brass (default) or satin nickel (optional for no up charge).
Product Details
| Dimensions | W 0in D 39in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 225 lb |
| Volume | 120.22 ft³ |
| COM | 24.5 yd |
| COL | 396 sq. ft |
| Weight | 225 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields