Serge Sofa/ Sectional Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Wildly generous and supremely comfortable, the Serge Sectional also manages to maintain a lightness. “Sectionals can get blocky and bulky, especially large ones,” Booth says. “By mixing it up with the more open—and useful—ottoman or table sections, the sectional’s silhouette breaks up for a visual breather.” Weltless, with Spring-Down seat cushions and three 10-inch x 30-inch goose feather kidney pillows.
Product Details
| Dimensions | W 111in D 39.5in H 33in |
|---|---|
| Wood Species | Walnut Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 265 lb |
| Volume | 178.33 ft³ |
| COM | 26.5 yd |
| COL | 432 sq. ft |
| Weight | 265 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 111 × 33 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Java |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields