RYDER SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The stance of this sofa takes you a little longer and a little lower. The simple box back cushions are intentionally designed by Ray to fit loosely across the back to allow you to see the low back between them. This creates a modern line in any room, with the walnut base and tapered legs celebrating how this piece meets the floor. The sofa cushions and throw pillows are standard weltless. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC920-96.
Product Details
| Dimensions | W 96in D 40in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 219 lb |
| Volume | 137.87 ft³ |
| COM | 23.5 yd |
| COL | 378 sq. ft |
| Weight | 219 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 96 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields