Reilly Tuxedo Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Reilly Tuxedo Sofa exemplifies floating elegance with its tailored silhouette and clean, upholstered lines. Its distinctive reeded detailing seamlessly wraps around the sides and extends into the sofa’s feet, making it a stunning showpiece from every angle. Designed for both style and comfort, it features a Spring-Down bench seat cushion, a tight back, a pair of 20-inch goose feather throw pillows standard with welt, and two 7×21-inch goose feather bolsters, standard with welt.
Product Details
| Dimensions | W 90in D 40in H 30.75in |
|---|---|
| Wood Species | Resin |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 222 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 16.5 yd |
| COL | 270 sq. ft |
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 90 × 30.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Pink |
| Collection |
Kim Scodro Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
