REGIS SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Regis Sofa speaks to David’s command of modern traditionalism and livable luxury. With mitered end panels, and a frame that seems to float above the ground, the Regis Sofa allows for bespoke interpretation. The interior of the sofa features three loose back boxed cushions that rest on a tailored bench seat. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC920-96. Kohl finish shown.
Product Details
| Dimensions | W 97in D 43.5in H 33.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 219 lb |
| Volume | 137.87 ft³ |
| COM | 20 yd |
| COL | 320 sq. ft |
| Weight | 219 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.5 × 97 × 33.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Kohl |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
