PARKER M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Parker Made To Measure® is a modern Chesterfield Sofa featuring not only hand-tufting on the in-back and in-arms on the seat but also continues on the seat. The craftsmen at Hickory Chair hand-tie each deep biscuit-tuft with buttons to create this comfortable sofa. This masculine tufted sofa has an exposed trim base and stiletto-inspired tapered legs made from American Ash. The tension created by the masculine tufting and the elegant base make for a modern version of this truly classic form that has stood the test of time. Shown in Ebony finish.
Product Details
| Wood Species | Ash Solids |
|---|---|
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 260 lb |
| Volume | 135.73 ft³ |
| COM | 19 yd |
| COL | 311 sq. ft |
| Dimensions | W 117in D 38.5in H 30.25in |
| Weight | 260 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 117 × 30.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Ebony |
| Collection |
EVERETT™ Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
