Nara Sofa 96″ – 229073-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Exaggerated curves create a casual, inviting spot for lounging and gathering. Sofa features clean tailored upholstery in a durable performance fabric. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 67 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 148.15 lb |
| Volume (cu. ft.) | 65.12 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.844 m³ |
| Color | Gibson Wheat, Black Parawood |
| Material | 97% Polyester, 3% Acrylic, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 96.00″w x 38.50″d x 28.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 243.8 cm w x 97.8 cm d x 71.1 cm h |
Additional information
| Weight | 148.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 96 × 28 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Black Parawood ,Gibson Wheat |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields