MONROE SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Monroe upholstery series has an Edwardian-inspired shape with French Moderne details including the wooden ash banding around the base and gracefully tapered solid ash legs. The series includes an 84-inch sofa with two seat cushions and three front posts and a 96-inch sofa with three seat cushions and four front posts, a chair, and an ottoman. The Monroe series is standard with welt trim. Two 22-inch 100% goose feather throw pillows standard in fabric. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC922-96. 3-piece Luxury Spring-Down seat cushion standard.
Product Details
| Dimensions | W 96in D 36.5in H 35.5in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 196 lb |
| Volume | 126.43 ft³ |
| COM | 17.5 yd |
| COL | 279 sq. ft |
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 96 × 35.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields