Marquesa Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Marquesa Sofa is a modern interpretation of pieces created during the Ottoman Empire period. The distinctive horizontal channels on the base lend both glamour and architecture to the Marquesa Sofa, which sits atop a subtle American Ash plinth base. It’s soft, contemporary lines from the streamlined channeled base to the low back with tuxedo arms make this piece at home in any luxe setting, from a city penthouse to a seaside getaway. Standard with a pair of 20” weltless pillows. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC920-96. Standard Ebony finish.
Product Details
| Dimensions | W 93in D 39in H 32.25in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 265 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 20.5 yd |
| COL | 333 sq. ft |
| Weight | 265 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 93 × 32.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Ebony |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields