MACDONALD SKIRTED M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Macdonald Skirted Made To Measure® is distinguished by a tall, crisply tailored square back and upholstered block arms. 100-inch Made To Measure MacDonald Skirted Sofa shown with 2-piece Spring-Down seat cushion. 3-piece cushion and 2 front pleats standard at 100″. Spring Down Seat Cushion Standard Configuration – (30″-59″) = 1, (60″-84″) = 2, (85″-120″) = 3. A tapered leg version also available.
Product Details
| Wood Species | Hardwood Mixed |
|---|---|
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 224 lb |
| Volume | 39.24 ft³ |
| COM | 9 yd |
| Dimensions | W 120in D 36in H 35in |
| Weight | 224 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 120 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Collection |
Midtown Upholstery Collection |
"*" indicates required fields