Lyla Sofa – 226555-010
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
This long, plush take on the traditional tub chair, features exaggerated depth for drama. Solid wood legs intersect top-grain leather in a warm camel hue.
Product Details
| Weight (kg) | 50 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 110.23 lb |
| Volume (cu. ft.) | 55.2 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.563 m³ |
| Color | Valencia Camel, Terra Brown Ash |
| Material | Top Grain Leather, Solid Ash |
| Dimensions (Imperial, inch) | 86.50″w x 34.50″d x 28.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 219.7 cm w x 87.6 cm d x 71.1 cm h |
Additional information
| Weight | 110.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 86.5 × 28 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Terra Brown Ash ,Valencia Camel |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields