Lyla Sofa – 226555-005
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A fresh, elongated take on the traditional tub chair, with exaggerated depth for drama and comfort. Solid parawood legs intersect ebony upholstery on this plush sofa. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 50 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 110.23 lb |
| Volume (cu. ft.) | 55.2 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.563 m³ |
| Color | Capri Ebony, Distressed Natural |
| Material | 100% Polyester, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 86.50″w x 34.50″d x 28.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 219.7 cm w x 87.6 cm d x 71.1 cm h |
Additional information
| Weight | 110.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 86.5 × 28 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Capri Ebony ,Distressed Natural |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields