Lyla Sofa – 226555-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A fresh, elongated take on the traditional tub chair, with exaggerated depth for drama and comfort. Solid parawood legs intersect ivory upholstery on this plush sofa for clean contrast of color and scale.
Product Details
| Weight (kg) | 50 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 110.23 lb |
| Volume (cu. ft.) | 55.2 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.563 m³ |
| Color | Kerbey Ivory, Distressed Natural |
| Material | 96% Polyester, 4% Acrylic, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 86.50″w x 34.50″d x 28.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 219.7 cm w x 87.6 cm d x 71.1 cm h |
Additional information
| Weight | 110.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 86.5 × 28 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Distressed Natural ,Kerbey Ivory |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields