Kent Sofa – 244638-008
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Fully upholstered in a mahogany top-grain leather, a hint of sophistication comes through in a slightly inflated silhouette, finished with brass casters on the front legs. S-spring suspension paired with bench style seating offers an inviting sit. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 53 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 116.84 lb |
| Volume (cu. ft.) | 43.3 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.226 m³ |
| Color | Dulane Mahogany, Brushed Brass, Terra Brown Ash |
| Material | Top Grain Leather, Iron, Solid Ash |
| Dimensions (Imperial, inch) | 94.50″w x 37.50″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 240.0 cm w x 95.2 cm d x 78.7 cm h |
| Weight | 116.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 94.5 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Red |
| Detail Color |
Brushed Brass ,Dulane Mahogany ,Terra Brown Ash |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Kent |
"*" indicates required fields