Juliette Sofa-99″ – 249881-007
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Classic camel-back contours get a boost of extra comfort with full-length lumbar support and a feather-filled bench seat. Fully upholstered in a velvety olive cotton blend.
Product Details
| Weight (kg) | 66 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 145.5 lb |
| Volume (cu. ft.) | 63.53 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.799 m³ |
| Color | Surrey Olive, Amber Oak |
| Material | 76.8% Cotton, 23.2% Polyester, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 99.00″w x 38.00″d x 29.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 251.5 cm w x 96.5 cm d x 75.6 cm h |
Additional information
| Weight | 145.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 99 × 29.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Amber Oak ,Surrey Olive |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields