JESSICA SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Jessica Sofa is a personal sized sofa at 72-inches. With her clean, crisp lines and tapered legs, the Jessica is a perfect solution for smaller spaces. Available with one piece seat cushion as PE1207-10 or a two-piece seat cushion as PE1207-20.
Product Details
| Dimensions | W 72in D 33.5in H 35in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 180 lb |
| Volume | 79 ft³ |
| COM | 16 yd |
| COL | 257 sq. ft |
Additional information
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 72 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Light Walnut / Walnut |
| Collection |
Pearson® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields