Ibis Sofa Verdigris
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Ibis Outdoor Collection is named for an Egyptian bird with a distinctive long curved beak that has been idolized from ancient times. The Ibis series is made from cast aluminum and solids and is available in a Verdigris finish. The distinctive metal strap that wraps each joint was inspired by leather wraps that joined vintage rattan outdoor furniture. The Ibis Outdoor Sofa is standard with two DryTech back cushions and two seat cushions. A custom fitted protective cover is sold separately as HCD8901-72-PC.
Product Details
| Dimensions | W 73.25in D 36.5in H 35in |
|---|---|
| Wood Species | Powder Coated Aluminum |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Dry-Tech Foam |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Dry-Tech Foam |
| Weight | 103 lb |
| Volume | 117.2 ft³ |
| COM | 9 yd |
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 73.25 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Collection |
Hable® Outdoor Collection |
"*" indicates required fields
