HARRISON SOFA – DRESSMAKER SKIRT
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The PE6722-30 Harrison Sofa is a traditionally shaped design with clean lines and a tailored waterfall skirt that lends a touch of formality while remaining approachable and comfortable. This sofa has three Spring-Down seat cushions and two 20″ goose feather and down throw pillows for added comfort and style. The Harrison series includes a companion chair, swivel chair, ottoman, and petite sofa. Please note: The PE6722-30 Harrison Sofa is offered only with a Dressmaker Skirt, and alternate skirt options are not available. For a version with customizable skirt options, see the PE6718-30 Harrison Sofa with Kickpleat, available in eight skirt styles at no upcharge: Kickpleat, Pleated Corner, Box Pleat, Shirred Corner, Shirred Ruffle, Stacked Ruffle, Soft Shirred Skirt, Soft Stacked Shirred Skirt
Product Details
| Dimensions | W 90.25in D 39.5in H 37.25in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 198 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 25 yd |
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 90.25 × 37.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Collection |
Kim Scodro Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
