GUTHERY SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Two 20-inch 100% goose feather throw pillows standard. 3-piece Plush-Down seat cushion and 3-piece Blend-Down back cushion standard. Shown as 208-85 sofa.The Guthery series includes sofas, love seat, chair, glider swivel, swivel and ottoman. It is also available M2M® Made To Measure from 28 to 120 inches in length. A companion Guthery Ottoman is available in widths from 18 to 60 inches.
Product Details
| Dimensions | W 76in D 35in H 37in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Plush-Down |
| Weight | 193 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 18.5 yd |
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 76 × 37 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields