GUTHERY SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Enjoyably simple – beguilingly comfortable – the Guthery teaches the art of refined relaxation. Moderate panel arms, plump “T” shaped seat cushions and overstuffed loose pillow back ensure comfort. Two 20-inch 100% goose feather throw pillows standard. 3-piece Plush-Down seat cushion and 3-piece Blend-Down back cushion standard. Optional contrasting fabric, welt and skirt trim shown. The Guthery series includes sofas, love seat, chair, glider swivel, swivel and ottoman. It is also available Made To Measure from 28 to 120 inches in length. A companion Guthery Ottoman is available in widths from 18 to 60 inches.
Product Details
| Dimensions | W 84in D 35in H 37in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Plush-Down |
| Weight | 205 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 21 yd |
| Weight | 205 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 84 × 37 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields