Graydon Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Graydon Sofa is a luxurious sofa with a bench cushion, three box-edge back cushions and a pair of goose feather 20-inch throw pillows. The crisp shape of the back and arms are complemented by the tapered posts. Two 20-inch 100% goose feather throw pillows standard in fabric. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC920-96. 1-piece bench Spring-Down seat cushion and 3-piece Blend-Down back cushion standard. The back cushions are standard shorter than the top rail of the back to create a warm inviting look.
Product Details
| Dimensions | W 88.5in D 38.5in H 39in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 287 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 23 yd |
| COL | 374 sq. ft |
| Weight | 287 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 88.5 × 39 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields