Frederick M2M 85-96
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Frederick M2M Sofa pays homage to traditional design with its tight back, slender sloping track arms, and delicate turned legs. Its traditional silhouette is enhanced with the addition of two bolsters and a bench seat, offering both comfort and a touch of flair to any space. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC991-96.
Product Details
| Wood Species | Maple Solids |
|---|---|
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 235 lb |
| Volume | 137.87 ft³ |
| COM | 14 yd |
| COL | 225 sq. ft |
| Dimensions | W 96in D 33.25in H 35in |
| Weight | 235 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.25 × 96 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Kohl |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields