ETON SHORT SOFA
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
While standard as a 72″ personal sized sofa as shown, the Made To Measure® Eton is now available from 33″ to 120″. Four 20-inch goose feather throw pillows and 2-piece seat cushion standard. One may request no nail head trim for a softer appearance. A companion chair and swivel chair are available. Shown in standard nail head trim.
Product Details
| Dimensions | W 73in D 36.5in H 37.5in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 160 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 16 yd |
Additional information
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 73 × 37.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields